Telefon: 22-318-700, 30-938-5665, e-mail: larke.info2003@gmail.com, ügyfélfogadás: hétfő, szerda: 9.00-17.00, péntek: 9.00-13.00

A fény túlsó oldalán…” – Látássérültek Regionális Közhasznú Egyesülete (LÁRKE), Székhely / iroda: 8000 Székesfehérvár, Jancsár utca 11. Adószám: 18494967-1-07
LÁRKE logo

„Szeretek új dolgokat tanulni, kipróbálni magam sokféle területen…”

2014.11.06., csütörtök. | Nem-besorolt

„Szeretek új dolgokat tanulni, kipróbálni magam sokféle területen…”

A LÁRKE „Illünk és beilleszkedünk” projektjének leendő résztvevői közül ezúttal Rács Erzsébetet mutatjuk be egy rövid interjúban. Erzsébet a számítógépes adatrögzítői képzésre jelentkezett – elsősorban azért, mert szeret új dolgokat tanulni, új kihívásokkal megbirkózni. És mindeközben felnevelt öt gyereket – ami önmagában is elég komoly kihívás…

Rács Erszébet 2– A lehetőségről a Rehabilitációs Központ értesített, ahol sajnos törzsvendégnek számítok, egy velem született, és nem is javítható látásprobléma miatt – kezdi Erzsébet a történetet. – Ez egy olyan betegség, ami nagyon megnehezíti a munkakeresést.
Amikor kiderül, akkor már fel sem veszik sehová?
– Egyszer olyan is volt, hogy nem mondtam meg, mi a baja a szememnek. Eladóként dolgoztam azon a helyen, és a pultban nem láttam a kódokat, mert nagyon kicsi betűkkel voltak írva. Kérdezgettem a többieket, és a műszak végén, amikor mondták, hogy vegyek fel szemüveget, kiderült, hogy probléma van a szememmel. A lányok persze mondták, hogy segítenek, de aztán volt egy kis szünetem, és utána már nem mehettem vissza a pultba. Aztán nem nyúlhattam gépekhez, nem szeletelhettem, úgyhogy még két napig sétálgattam a boltban, pakolgattam – és rövid időn belül elköszöntek tőlem.
Mi történik akkor, ha már a jelentkezéskor megemlíti a problémáját?
– Azt mondják: „majd értesítjük”…
És tényleg?
– Még egyszer sem történt meg.
Tartósan munkanélküli?
– Nagyon tartósan, igen. Ötödik éve, ha jól számolom. Volt közben egy távmunkám, de az egy hat hónapos megbízás volt, mert annyi ideig támogatták a foglalkoztatást.
Mennyi volt a leghosszabb idő, amit egy munkahelyen töltött?
– A Nitrokémiánál van huszonnégy évem, de az a GYES idejével együtt annyi.
Ez mekkora gyereklétszámot jelent?
– Ötöt.
Ne vicceljen…!
– Pedig annyi. Három lány, két fiú – a legidősebb huszonöt éves, a legkisebb nyolc.
Azért ezt nyugodtan tekinthetjük egy főállásnak.
– Igen, azért is nem volt hosszabb munkaviszonyom, mert az anyaság eléggé kitöltötte az időmet.
Jól gondolom, hogy ez a mostani képzés azért is érdekli, hogy kicsit kimozdulhasson otthonról?
– Igen, ez nagyon is benne van. A fő ok az, hogy nagyon szeretek tanulni, de az is fontos szempont, hogy ne legyek egész nap otthon. Reggel elviszem a kicsi fiamat az iskolába, utána délután négyig magam vagyok, illetve újabban van egy papagájunk, vele szoktam beszélgetni… Szóval, sokát várok ettől a tanfolyamtól.
Akkor nem kellett sokáig győzködni, hogy jelentkezzen…
– Nem bizony. Szeretek új dolgokat tanulni, kipróbálni magam sokféle területen. Maximalista vagyok, magammal szemben is – és a gyerekeim is tudják, hogy a négyesért mindig haraptam, sőt, az ötös aláért is morgok. Persze, igazából, belül nem annyira… Bár egyszer hármast kaptam kereskedelemből, és inkább levizsgáztam újra, annyira rosszul éreztem magam…

Török Péter

Share This

Share this post with your friends!